Czech version / česká verze
English version / anglická verze
>> Co je frivolitka

Co je frivolitkaObrázek


 

Často se setkávám s otázkou, co je to vlastně ta frivolitka. Odpověď je velice jednoduchá. Frivolitka je druh ručně vázané krajky, kdy vhodným provazováním příze, pomocí frivolitkového člunku, nebo frivolitkové jehly, vznikají uzlíky a pak, podle jejich počtu, v různých kombinacích, fascinující vzory, složené z koleček, obloučků, slziček, zkrášlené pikotkami. Pomocí frivolitky se dají vytvářet nejen různé ozdoby a dečky, ale v dnešní době i velice oblíbené módní doplňky, jako jsou náhrdelníky, náramky, náušnice a pod.
O původu a vzniku frivolitky jsou nepřesné dohady. Ve staré literatuře je doloženo, že největší oblibu si našla v Evropě v 16. - 17. století, kdy se stávala často nedílnou součástí šlechtických oděvů - límce, vsadky, kanýry, rukávy a pod.
Od té doby prošla frivolitka svízelnou dobou a málem upadla v zapomění. Nyní vděčíme tomu, že se tak nestalo a že si tato krajka našla své místo mezi námi, jejími obdivovateli.
                                                                                                                     12. 11. 2007

Rozdělovač

                                    

 
 Explicitně zakazujeme jakékoli použítí části nebo celého obsahu těchto stránek, jejich reprodukci, kopírování, úpravu a zvláště prezentaci na jiných internetových stránkách bez našeho výslovného souhlasu. Veškerý obsah je pod ochranou autorského zákona a majetkem Aleny Vyčichlové.